Redo att börja?

Ange postnummer
Sök
ViktVäktarna Online
Byt recept på Forum: Fisk och skaldjur
Comfort´s Fiskrätt à la VV

Ett recept från: GUGGELINA    Inskickat den: 2010-02-21



Portioner | 4
ProPoints™ värde per portion | 4
Rätt | Fisk och skaldjur


 Skriv ut     Email   


Ingredienser

2 burkar hela konserverade tomater
1 gul lök
2 vitlöksklyftor
1 bit färsk röd chili, ca 5 cm
6 tsk jordnötsolja
1-2 tsk curry
1 tsk torkad rosmarin
1 tsk torkad timjan
1-2 dl vatten
600 g vit fiskfilé (torsk, kolja, sej)
140 g skalade räkor
ev salt och peppar


Instruktioner

Kör tomater, lök, vitlök och chilipeppar i matberedare till ett grovt mos. (Eller hacka ihop)
Fräs olja med curry i en traktörpanna, häll på tomatmassan, smaksätt med örterna (stötta i mortel) och ev salt. Småkoka under omrörning ca 5 min. Späd med vatten. Skär fisken i bitar, lägg ner dem i tomatsåsen och sjud under lock tills fisken är klar, ca 5-7 min. Strö över räkorna när någon minut kvarstår av koktiden. Garnera gärna med lite färsk timjan, servera direkt ur pannan med pressad potatis eller ris, samt en god grönsallad. (Lägg till Pro-Points för tillbehör)


Anteckningar

En enkel jättegod fiskrätt som uppskattats mycket då jag bjudit gäster på den! (Ingen anar att det är ett Viktväktar-omgjort recept!)



 Skriv ut     Email   



 




Infokällan (endast för medarbetare) | Arbeta med oss | Om oss | Press | Sitemap | Kontakta oss | Hjälp
Regler och villkor för användning | Personuppgiftspolicy | Endast för prenumeranter: Användaravtal

© 2010 Weight Watchers International, Inc. © 2010 WeightWatchers.com, Inc. All rights reserved.
Kopiering eller annat mångfaldigande av detta material är förbjudet enligt lagen om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk. ViktVäktarna och ProPoints är varumärken som tillhör Weight Watchers International, Inc. och används på licens av Weight Watchers Sweden Vikt-Väktarna Aktiebolag.



Internationella hemsidor