Balsamicomarinerad kotlettrad med melonsallad
2
Points®
Total tid: 1 t • Förberedelse: 1 t • Tillagning: 0 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
Chili- och balsamicomarinerat kött med fräsch och fruktig melonsallad. En klockren smakkombination - prova så får du se!


Ingredienser
Fläskkotlett, fett bortskuret
600 g, kotlettrad
Balsamvinäger
½ dl
Olivolja
2 tsk
Chilipeppar
½ tsk, färsk, röd, hackad
Persilja
2 msk
Vattenmelon
600 g, alt. cantaloupe
Lök
2 st, röd/röda
Basilika
2 dl, färsk
Salladsost (feta) 10%
40 g
Oliver i saltlag
8 stor(t)/stora, gröna
Sallad
4 dl, roman
Instruktioner
1
Blanda vinäger, olja, chili och hackad persilja i en plastpåse, lägg i köttet. Låt det marinera minst 1 timme, gärna över natten. Krydda köttet med salt och svartpeppar och bryn det hastigt, lägg det i en ugnssäker form och slå på marinaden. Stek köttet i ugn, 150° ca 50 minuter eller tills innertemperaturen är 65°. Skiva löken tunt och lägg den i isvatten ett par minuter, låt den sedan rinna av. Tärna melonen, strimla salladen, skiva oliverna och smula fetaosten. Blanda samman med lök och basilika. Skiva köttet och servera det med stekskyn. Tips: I detta recept passar alla typer av kött eller fågel.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





