Currykyckling med sötpotatis
1
Points®
Total tid: 3 t • Förberedelse: 15 min • Tillagning: 45 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
En enkel och smidig allt-i-ett-rätt med curry- och vitlöksmarinerad kyckling, kikärtor, citron och sötpotatis. Den tar lite tid, men sköter sig nästan helt själv så att du kan hitta på annat.


Ingredienser
Yoghurt naturell 0,5%
1 dl
Curry
1½ msk
Vitlök
2 klyfta(or)
Kycklingbröstfilé
600 g
Sötpotatis okokt
800 g
Kikärter, konserv
1 förp, avrunnen/avrunnet
Citron
1 st
Olivolja
1 msk
Instruktioner
1
Blanda ihop yoghurt, 1 msk curry, pressad vitlök, salt och peppar i en påse. Lägg kycklingen i påsen och låt den marineras i kyl minst 2 timmar, gärna över natten.
2
Sätt ugnen på 200°.
3
Klyfta sötpotatis och lägg tillsammans med sköljda och avrunna kikärtor och citronskivor i en bakplåtspappersklädd ugnsfast form. Blanda med olja, resterande curry och salt och peppar. Lägg kycklingen över och sätt in i ugn 40-45 minuter tills kycklingen är genomstekt.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





