Frukttårta
6
Points®
Total tid: 2 t 30 min • Förberedelse: 10 min • Tillagning: 20 min • Portioner: 10 • Svårighetsgrad: Lätt
En smarrig tårta att bjuda på, både till påsken och vid andra festliga tillfällen. Chokladfigurerna kan givetvis varieras i form för att passa respektive tillfälle.


Ingredienser
Ägg
3 st
Socker
1 dl
Vetemjöl
¾ dl
Potatismjöl
¾ dl
Kakao
1 msk
Bakpulver
1 tsk
Kaffe
15 g, 1 msk kokt, kallt
Aprikos
4 st
Vaniljvisp 12% (ovispad)
1 dl
Banan
1 st
Hallon
1 dl
Choklad mörk
2 bit(ar)
Citronmeliss
1 msk
Instruktioner
1
Vispa ägg och socker poröst. Blanda ner mjöl, kakao, bakpulver och kaffe. Bred ut smeten i en bakpappersklädd form (ca 24 cm i diam). Grädda i ugn 200° ca 15 minuter. Låt den kallna under bakduk. Drag bort pappret. Vispa vaniljvisp och bre ut på kakan, Lägg på aprikoser skurna i klyftor, skivad banan och hallon. Låt tårtan stå i kyl ett par timmar före servering. Riv choklad över, eller gör chokladfigurer genom att smälta choklad över vattenbad, spritsa ut chokladen på bakplåtspapper och låt stelna. Garnera med citronmeliss och chokladfigurer.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





