Shakshukapizza på libabröd
9
Points®
Total tid: 50 min • Förberedelse: 10 min • Tillagning: 40 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
Shakshuka är Mellanösterns svar på ratatouille, en tomatbaserad grönsaksröra, med skillnaden att man tillsätter ägg i shakshukan. Traditionellt äts den till frukost, men lägger man upp den så här på ett libabröd blir det en matig rätt som funkar lika bra till lunch som till middag.


Ingredienser
Lök
2 st, gul/gula
Paprika
2 st
Aubergine
2 medelstor(t)/medelstora
Olivolja
1 tsk
Harissapasta
2 tsk, 1-2 tsk
Spiskummin
1 tsk, 1-2 tsk
Vitlök
2 klyfta(or)
Tomatpuré
2 msk
Krossade tomater
2 förp, 2-3 förp
Libabröd, vete
4 stor(t)/stora
Ägg
8 st
Salladsost (feta) 10%
150 g
Bladpersilja
1 knippe(n)
Instruktioner
1
Sätt ugnen på 200°.
2
Skala och hacka lök. Hacka paprika och aubergine grovt. Hetta upp en panna med olja och stek löken. När den mjuknat, blanda ner paprika och aubergine och fräs hastigt. Blanda ner harissa, spiskummin, pressad vitlök, tomatpuré och krossade tomater. Låt puttra ca 20 minuter under lock. Smaka av med salt och peppar.
3
Toppa bröden med grönsaksröran, gör två gropar i röran och knäck i ett ägg i varje grop. Grädda i ugn 5-10 minuter tills äggvitorna stelnat.
4
Smula över salladsost och toppa med hackad persilja.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





