Sojapocherad torsk med havreris
5
Poäng®
Total tid: 15 min • Förberedelse: 0 min • Tillagning: 15 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
”Kan vi äta det här minst en gång i veckan?” har det hörts sägas om denna rätt. Att låta torsk pocheras (finare ord för puttra) i soja, mirin och vinäger blir otroligt gott och tillsammans med grönkål, salladslök och havreris blir det en måltid som är lika matig som smarrig och som absolut tål att ätas en gång i veckan.


Ingredienser
Havreris, okokt
2 dl
Chilipeppar
1 st, röd/röda
Vatten
3 dl
Japansk soja
1 dl
Mirin (sött risvin)
2 msk
Risvinäger
1 tsk
Torsk
600 g
Salladslök
3 st
Grönkål
100 g
Sesamfrön
4 tsk
Instruktioner
1
Koka havreris enligt anvisning på förpackningen.
2
Strimla chili och blanda ihop med vatten, soja, mirin och vinäger. Häll över i en panna och låt koka upp. Sänk värmen och lägg i fisken. Låt sjuda tills den är lagom genomstekt, ca 5-10 minuter (beroende på tjocklek och smak), vänd efter halva tiden.
3
Dela salladslök i ganska grova bitar och repa kålen. Lägg ner i pannan när bara någon minut av fiskens koktid återstår. Låt sjunka ihop och bli varmt.
4
Fördela havreris i djupa tallrikar och toppa med fisk och grönsaker. Skeda över såsen och toppa med sesamfrön.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.











