Skip to main content
Kickstarta din viktminskningsresa nu – med 6 månader gratis!

Broccolifylld kyckling med paprikasås

7

Points®

Total tid: 0 min • Förberedelse: 0 min • Tillagning: 0 min • Portioner: 1 • Svårighetsgrad: Lätt

Läcker kyckling fylld med broccoli, cottage cheese och basilika. Tillsammans med en paprika och tomatsås blir denna rätt riktigt god!

Ingredienser

Paprika

1 st

Olivolja

1 tsk

Tomat

1 st

Vitlök

½ klyfta(or)

Chilipeppar

⅓ st, röd/röda

Grönsaksbuljongtärning

⅓ st

Broccoli

⅓ stånd

Kycklingbröstfilé

150 g

Cottage cheese, naturell 1,5%

4 msk

Basilika

½ msk, färsk, hackad

Vitlök

½ klyfta(or)

Olivolja

2 tsk

Matvete okokt

⅓ dl

Spenat, färsk

1 dl

Sugar snaps

½ dl

Instruktioner

1

Sätt ugnen på 250°. Halvera paprikan och pensla skinnet med olivolja. Lägg på plåt med bakplåtspapper. Ställ in i ugnen och grilla den tills den börjar bli riktigt mörk. Ta ut och dra bort skinnet. Lägg paprikan i en mixer. Dela tomaten och lägg ner tillsammans med vitlök, chili, 2 msk vatten och smulad buljongtärning. Mixa till en sås och smaka av. Dela broccoli i mindre buketter och koka riktigt mjuk i saltat vatten. Lägg kycklingen mellan två bitar plastfolie. Banka ut den tunt. Mosa sönder broccoli med cottage cheese och basilika. Pressa i vitlök och krydda med salt och peppar. Lägg fyllningen på ena sidan av kycklingen och rulla ihop. Fäst med en tandpetare. Pensla med olivolja och lägg i en ugnsfast form. Sänk ugnsvärmen till 200°, ställ in kycklingen i ca 20 min. Koka matvete. Blanda matvete med babyspenat och sugar snaps. Lägg upp på tallrik tillsammans med kyckling och ringla på sås.

Andra gillade också

Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*

*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.