Broccolipaj
8
Points®
Total tid: 45 min • Förberedelse: 5 min • Tillagning: 40 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
Att ersätta lite av matfettet med cottage cheese är både gott och sparar Points! Denna goda och enkla paj har vi fyllt med purjo, broccoli och tomat och den funkar precis lika bra som middag som till en del av en buffé.


Ingredienser
Margarin flytande 80%
2 msk
Cottage cheese, naturell 4%
3 msk
Grahamsmjöl
1 dl
Vetemjöl
1½ dl
Broccoli
250 g
Purjolök
1 bit(ar)
Rapsolja
1 tsk
Ägg
3 st
Mjölk 0,5%
3 dl
Salt
1 tsk
Peppar
1 krm
Cocktailtomater
250 g
Ost riven 17%
1 dl
Instruktioner
1
Blanda margarin och cottage cheese med de båda mjölsorterna. Tryck ut degen i en pajform (ca 23 cm i diameter). Täck med plastfolie och låt vila i kylen 30 minuter.
2
Sätt ugnen på 200°.
3
Sätt in pajen i ugnen ca 10 minuter.
4
Strimla purjolök och skär broccoli i små buketter, strimla stammen. Fräs i olja i en panna tills de fått lite färg. Lägg över i pajskalet.
5
Vispa samman ägg och mjölk med salt och peppar. Häll äggblandningen över grönsakerna i pajskalet.
6
Halvera tomater och fördela ut på pajen. Strö över riven ost och sätt in i ugnen tills den stelnat, ca 30 minuter.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





