Festkyckling med pasta
11
Points®
Total tid: 35 min • Förberedelse: 10 min • Tillagning: 25 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
En fantastiskt god pastarätt med kyckling, kantareller, vitlök och avokado som funkar fint som både lyxig vardagsmat men även enkel och snabb bjudmat. Sådana rätter gillar vi verkligen!


Ingredienser
Kycklingbröstfilé
600 g
Margarin flytande 80%
2 tsk
Vitlök
2 klyfta(or)
Kantareller
300 g
Margarin flytande 80%
2 tsk
Pasta okokt (typ spaghetti)
250 g, tagliatelle
Matlagningsbas 4% (typ Milda mat)
2 dl
Grönsaksbuljongtärning
1 st
Avokado
1 liten(t)/små
Instruktioner
1
Skär kyckling i strimlor, stek i margarin och krydda med salt och peppar. Ta upp strimlorna och lägg dem åt sidan.
2
Skala och hacka vitlök. Rensa svamp och skär i mindre bitar. Stek svamp i margarin och krydda med salt. Lägg i vitlöken efter en stund.
3
Koka pasta enligt anvisning på förpackningen.
4
Blanda ner kycklingen i pannan med svamp. Häll på matlagningsgrädde. Strö över buljongtärningen. Låt alltsammans koka upp och koka någon minut. Gröp ur och tärna avokadon och blanda ner strax innan servering.
5
Servera med pasta.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.











