Fläskfilé sinkadus
9
Points®
Total tid: 55 min • Förberedelse: 15 min • Tillagning: 40 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
Fläskfilé, rökt skinka, champinjoner och tomat i en vitlöks- och senapsdoftande sås, gratinerat med ost. Så gott så att man nästan smäller av!


Ingredienser
Fläskfilé
600 g
Rapsolja
1 msk
Champinjoner
250 g
Tomat
6 st
Margarin flytande 80%
1 tsk
Skinka
150 g, rökt
Senap
2 msk, grovkornig
Vitlökspulver
2 krm
Matlagningsbas 4% (typ Milda mat)
2 dl
Ost riven 17%
1 dl
Ris, okokt
2 dl
Instruktioner
1
Sätt ugnen på 225°.
2
Putsa fläskfilén och skär i ca 2 cm tjocka skivor. Salta och peppra. Bryn i olja på båda sidor i en stekpanna.
3
Skiva champinjoner och bryn i samma panna.
4
Skiva tomater. Smörj en ugnsfast form med margarin och täck botten och sidor med tomatskivorna. Lägg på fläskfilé och svamp. Skär skinkan i tärningar och lägg i.
5
Hetta upp stekpannan och tillsätt senap, vitlökspulver och matlagningsgrädde. Smaka av med salt och peppar. Häll såsen i formen och strö över ost. Gratinera i ugn i ca 15-20 minuter.
6
Koka under tiden ris enligt anvisning på förpackningen och servera till.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





