Långgrillad blomkål med vitlöksdoftande linssallad
4
Points®
Total tid: 1 t 10 min • Förberedelse: 10 min • Tillagning: 1 t • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
Långgrillad blomkål blir otroligt gott och tillsammans med en fräsch linssallad, med bland annat grillade oliver och vitlök, blir det en riktig festmåltid. Det tar runt en timme för ett helt huvud att bli färdigt på grillen, så se till att börja med det! Vill du att det ska gå fortare kan du klyva blomkålen i fyra delar och grilla dem var för sig.


Ingredienser
Blomkål
1 medelstor(t)/medelstora
Olivolja
2 msk
Timjan
2 tsk, torkad
Flingsalt
1 tsk
Vitlök
4 klyfta(or)
Oliver i saltlag
20 stor(t)/stora
Timjan
1 msk, färsk
Olivolja
1 msk
Cocktailtomater
250 g
Citron
1 st
Gröna kokta linser
1 förp, avrunnen/avrunnet
Spenat, förvälld/fryst
70 g
Instruktioner
1
Gnid in blomkålen med olja, timjan och en nypa flingsalt. Lägg den på grillen på indirekt värme, lägg på lock och låt blomkålen bakas tills den är mjuk, ca 45-60 minuter. Vänd den ungefär var 10 minut.
2
Lägg en bit bakplåtspapper ovanpå en lika stort grillfoliebit.
3
Grovhacka vitlök. Lägg oliver och vitlök på bakplåtspappret tillsammans med timjan. Ringla över olja och förslut till ett paket. Lägg på grillen ca 8 minuter. Lägg tomaterna i paketet efter halva tiden.
4
Halvera citronen. Lägg på grillen med snittytan nedåt och grilla ca 5 minuter.
5
Blanda innehållet i foliepaketet med skölja och avrunna linser och spenat. Pressa över lite av den grillade citronen. Smaka av med salt och peppar.
6
Skiva upp blomkålen och servera med linssalladen.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





