Grillad coleslaw
1
Points®
Total tid: 20 min • Förberedelse: 15 min • Tillagning: 5 min • Portioner: 8 • Svårighetsgrad: Lätt
Vad är godare än coleslaw egentligen? Jo, det ska vi berätta – grillad coleslaw! Grillad kål får en otroligt god smak och tillsammans med en krämig och syrlig dressing och andra grönsakskompisar blir denna coleslaw det perfekta tillbehöret i sommar (eller när du nu orkar dra fram grillen)!


Ingredienser
Savoykål
900 g
Rapsolja
1 msk
Majonnäs, lätt 30%
3 msk
Äppelcidervinäger
2 msk
Senap (dijon)
1 msk
Lök
1 st, röd/röda
Paprika
1 st, orange
Persilja
1 dl, hackad
Morot
1 medelstor(t)/medelstora
Instruktioner
1
Skär kål i ca 3 cm-tjocka klyftor, låt rotfästet sitta kvar så att klyftorna inte faller sönder. Pensla med olja och grilla på direkt värme tills de fått ordentligt med färg, ca 5 minuter per sida. Ta från grillen och låt svalna.
2
Vispa ihop majonnäs, vinäger, senap, salt och peppar.
3
Skiva lök och paprika tunt, hacka persilja och riv morot grovt. Strimla den grillade kålen. Lägg över allt i en stor skål och häll på dressingen. Blanda runt så att allt täcks.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





