Skip to main content
ERBJUDANDET UPPHÖR IDAG: 60% rabatt!

Ljummen laxsallad

5

Points®

Total tid: 30 min • Förberedelse: 15 min • Tillagning: 0 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt

En vårig laxsallad som passar perfekt till lunch eller varför inte servera som förrätt? Gör du en lite större omgång kan du servera den som ett inslag på buffén.

Ingredienser

Lax

200 g

Socker

1½ msk

Salt

1 msk

Sallad

400 g

Salladslök

6 st

Sockerärter

225 g

Gurka

1 st, liten

Gravlaxsås

4 msk

Dill

4 msk

Instruktioner

1

Skär laxen i kuber, ca 0,5 x 0,5 cm. Blanda socker och salt, lägg i laxen och krydda med lite vitpeppar. Låt laxen ”grava” i rumstemperatur i ca 15 minuter. Skölj salladen och låt den rinna av ordentligt, strimla salladslök och sockerärtor och skär gurkan i fina bitar. Lägg alla grönsaker i en serveringsskål. Låt laxen rinna av på lite hushållspapper (skölj den inte). Hetta upp en fettsnål stekpanna och halstra laxen hastigt på hög värme i ca 1 minut. Toppa salladen med laxen och ringla på såsen samt strö på dillen.

Andra gillade också

Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*

*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.