Naanbrödspizza med grillad aubergine
7
Points®
Total tid: 40 min • Förberedelse: 10 min • Tillagning: 30 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
Naanbrödspizza, alltså pizza med naanbröd som botten, är en riktig hit! Framförallt denna härliga variant med rostad aubergine och rödlök, salladsost, champinjoner och basilika som topping. Och du... är det grillväder, släng löken och auberginen på grillen!


Ingredienser
Aubergine
2 medelstor(t)/medelstora
Lök
2 st, röd/röda
Olivolja
3 tsk
Vitlök
3 klyfta(or)
Citron
1 st
Lök
1 st, gul/gula
Tomatpuré
1 msk
Tomater, passerade
1 förp
Oregano
½ msk, torkad
Socker
½ tsk
Vitlök
1 klyfta(or)
Naanbröd
4 st, liten/litet
Champinjoner
250 g
Salladsost (feta) 10%
50 g
Basilika
1 kruka(or)
Instruktioner
1
Sätt ugnen på 225°.
2
Skiva aubergine tunt och klyfta rödlök. Blanda med 2 tsk olja, salt, 1 pressad vitlöksklyfta och pressad citron. Sätt in i ugnen ca 20 minuter.
3
Hacka gul lök. Hetta upp resterande olja i en kastrull och stek löken, gärna minst 10 minuter på medelvärme. Pressa ner 2 vitlöksklyftor och blanda ner tomatpuré. Låt fräsa med hastigt. Tillsätt passerade tomater, oregano och socker. Låt sjuda en stund och smaka av med salt och peppar.
4
Lägg naanbröd på en plåt och fyll på med tomatsås, aubergine, lök, skivad svamp, ost och basilika. Sätt in i ugnen, ca 10 minuter, tills osten är gyllene.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





