Örtbakad kycklingfilé med rostade grönsaker och basilikaolja
3
Points®
Total tid: 55 min • Förberedelse: 15 min • Tillagning: 40 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
Allt på en plåt-rätter är lika älskvärda som behändiga. Denna kombo med sötpotatis, aubergine och fänkål toppad med örtbakade kycklingbröst och basilikaolja är dessutom helt oemotståndlig!


Ingredienser
Sötpotatis okokt
400 g
Aubergine
1 medelstor(t)/medelstora
Fänkål
1 medelstor(t)/medelstora
Olivolja
1 msk
Flingsalt
½ tsk
Kycklingbröstfilé
600 g
Rosmarin
1 tsk
Timjan
1 tsk
Vitlök
2 klyfta(or)
Cocktailtomater
250 g
Basilika
½ kruka(or)
Vatten
2 msk
Citron
1 msk, pressad
Olivolja
2 msk
Ruccola
70 g
Instruktioner
1
Sätt ugnen på 200°.
2
Tärna sötpotatis, aubergine och fänkål. Lägg på plåt med bakplåtspapper och massera in olja och salt. Sätt in i ugnen ca 25 minuter. Sänk sedan ugnsvärmen till 150°.
3
Klappa in kycklingen med kryddor och pressad vitlök. Grilla dem runt om i en torr grillpanna. Lägg över tillsammans med tomaterna ovanpå grönsakerna och sätt in i ugnen. Låt kycklingen bli genomstekt, ca 15 minuter.
4
Mixa basilika, vatten och citron slätt med en stavmixer. Vispa ner olja och smaka av med salt.
5
Skär kycklingen i cm-tjocka skivor. Lägg tillbaka på grönsakerna, toppa med ruccola och ringla på basilikaoljan.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





