Pastagratäng med rostad tomat och paprika
10
Points®
Total tid: 1 t 5 min • Förberedelse: 15 min • Tillagning: 50 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
En god och enkel pastagratäng som faller de flesta i smaken! Rostad tomat och paprika tillsammans med pasta, vitlök och basilika kan ju aldrig bli fel.


Ingredienser
Cocktailtomater
500 g
Paprika
3 st
Pasta okokt (typ penne)
250 g
Vitlök
2 klyfta(or)
Basilika
1 kruka(or)
Olivolja
½ msk
Mozzarella
125 g
Instruktioner
1
Sätt ugnen på 225° och grill.
2
Picka några hål i tomaterna och halvera paprikorna. Lägg paprikorna på en plåt med skinnsidan uppåt tillsammans med tomaterna. Sätt in i ugn ca 25 minuter, vänd på tomaterna några gånger så de inte bränns. Sänk ugnsvärmen till 200° och slå av grillfunktionen.
3
Koka pasta knappt färdig.
4
Pilla av det mesta av skinnet på paprikorna och strimla dem. Lägg över drygt i hälften i en matberedare tillsammans med tomaterna, vitlök och det mesta av basilikan. Kör till en grov massa och blanda ner olivolja. Smaka av med salt och peppar.
5
Blanda ihop avrunnen pasta med såsen och resterande paprika i en ugnsfast form. Toppa med mozzarella och sätt in i ugnen 20-25 minuter tills den är gyllene. Toppa med resterande basilika.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





