Pizza med hål i mitten
11
Points®
Total tid: 1 t 10 min • Förberedelse: 20 min • Tillagning: 30 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
Pizza med hål i mitten? Ja, det är precis som det låter. Ersätt en del av degen i mitten med en fräsch sallad. Både gott och kul!


Ingredienser
Jäst
⅔ pkt
Vatten
1½ dl, ljummet
Olivolja
2 msk
Salt
1 tsk
Rågmjöl
1½ dl
Vetemjöl
2 dl
Lök
1 st, gul/gula
Vitlök
1 klyfta(or)
Tomater, passerade
1 förp
Socker
1 tsk
Oregano
1 msk
Champinjoner
250 g
Skinka
60 g, rökt
Broccoli
1 stånd, i buketter
Mozzarella
150 g
Sallad
4 dl
Tomat
4 st
Lök
2 st, röd/röda
Instruktioner
1
Blanda jäst med vatten, olja och salt så att jästen löser sig. Blanda ner mjöl och knåda tills degen känns elastisk. Låt den jäsa övertäckt i en bunke ca 20 min. Dela upp degen i fyra bitar och forma ringar. Kavla ut degen tunt.
2
Hacka lök och vitlök. Häll passerade tomater i en kastrull, lägg i lök och vitlök. Krydda med socker, salt, peppar och oregano. Låt såsen puttra på svag värme utan lock ca 15-20 min. Smaka ev. av med mer socker, salt och svartpeppar.
3
Sätt ugnen på 250°.
4
Bred ut tomatsåsen på pizzabottnarna. Toppa med champinjoner, skinka, broccolibuketter och mozzarella.
5
Grädda ca 10 min eller tills osten smält och pizzan fått fin färg. Fyll hålet i pizzan med sallad, tomat och lök.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





