Pumpakaka
7
Points®
Total tid: 2 t 10 min • Förberedelse: 10 min • Tillagning: 2 t • Portioner: 14 • Svårighetsgrad: Lätt
En saftig pumpakaka med smak av rosmarin och apelsin. Och så en glasyr med smak av apelsin.


Ingredienser
Butternutpumpa
450 g
Rosmarin
1 stjälk(ar)
Vetemjöl
250 g
Bakpulver
2 tsk
Rörsocker
100 g
Lättmargarin 40%
125 g
Ägg
3 st
Apelsin
1 st
Florsocker
50 g
Instruktioner
1
Sätt ugnen på 200°.
2
Kärna ur pumpan och lägg på en plåt med bakplåtspapper. Toppa med hackad rosmarin och sätt in i ugnen tills den är mjuk, ca 45 minuter. Låt svalna och skopa ur ca 300 g av fruktköttet. Mixa till en puré med en stavmixer.
3
Blanda ihop mjöl och bakpulver.
4
Vispa ihop socker och margarin till en krämig smet. Vispa ner äggen, ett i taget, tillsammans med mjölblandningen, lite i taget. Blanda slutligen ner pumpapurén och rivet apelsinskal.
5
Häll smeten i en brödform (ca 1 l) med bakplåtspapper och sätt in långt ner i ugnen tills mitten inte är kletig (kolla av med provsticka), ca 1 timme och 15 minuter. Täck kakan med folie på slutet om den får för mycket färg. Låt svalna en stund i formen och sedan helt på ett galler.
6
Blanda florsocker med lite pressad apelsin till en lagom rinnig konsistens, ca 2-3 tsk. Ringla det över kakan och skiva upp.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





