Sallad med kikärter, sötpotatis och salladsost
3
Points®
Total tid: 40 min • Förberedelse: 20 min • Tillagning: 20 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
Testat sötpotatis i salladen någon gång? Så himla gott! Gör denna matiga sallad med ugnsrostad sötpotatis i kanel- och chilimarinad, serverad tillsammans med kikärter, salladsost, mango och tunna skivor av rödbeta och zucchini. Ringla slutligen över en fräsch limedressing med sting av chili och vitlök - den är verkligen pricken över i:et!


Ingredienser
Sötpotatis okokt
500 g
Kanel
½ tsk
Chilipeppar
¼ st, röd/röda
Sesamolja
1 msk
Rödbetor, färska
4 st, förkokta
Zucchini (squash)
1 medelstor(t)/medelstora
Mango
1 st
Salladsost (feta) 10%
100 g
Spenat, färsk
100 g
Kikärter, konserv
1 förp, avrunnen/avrunnet
Vitlök
2 klyfta(or)
Chilipeppar
¾ st, röd/röda
Lime
1 st
Vatten
1 dl
Instruktioner
1
Sätt ugnen på 200°.
2
Skala och skär sötpotatis i tärningar. Blanda salt, peppar, kanel och chili med sesamolja och lägg i en påse tillsammans med sötpotatisen, blanda väl. Lägg på en bakplåtspappersklädd plåt och sätt in i ugnen ca 20 min.
3
Skala och skiva sedan rödbetor tunt, gärna med mandolin. Hyvla långa remsor av zucchini med en potatisskalare. Skala och tärna mango. Dela fetan i mindre bitar.
4
Lägg upp spenat i fyra skålar och fyll på med sötpotatis, grönsaker, ost och sköljda och avrunna kikärter.
5
Blanda ihop pressad vitlök, finhackad chili, lime och vatten till en dressing. Ringla över salladen.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





