Rökt kalkon och citronglaserade grönsaker
2
Poäng®
Total tid: 30 min • Förberedelse: 30 min • Tillagning: 0 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
Citronglaserad sparris, morot och palsternacka. Med ett gott pålägg till, exempelvis rökt kalkon, blir rätten fullvärdig och mättande.


Ingredienser
Kalkonkött rökt
600 g
Margarin flytande 80%
2 tsk
Olivolja
2 tsk
Citron
1½ st, saft, 1 dl
Socker
2 tsk
Rödbetor, färska
200 g, eller gul/polkabetor
Morot
300 g
Lök
200 g
Sparris
200 g, färsk
Palsternacka
300 g
Dill
1 knippe(n)
Instruktioner
1
Tvätta, borsta eller skala grönsakerna. Klyfta betor, morot, palsternacka och löken , dela sparrisen. Koka upp vatten med salt och dill. Lägg i betor, palsternacka och morot, låt det sjuda några minuter. Lägg i sparris och lök, låt det koka ytterligare någon minut, när grönsakerna mjuknat men fortfarande har krispig kärna så ta upp grönsakerna och låt de rinna av. Hetta upp ett stort stekjärn, lägg i socker, margarin, citron och olja, vänd i grönsakerna och låt allt bli glaserat, smaka av med salt och svartpeppar. Lägg upp grönsakerna på varma tallrikar och toppa med tunna skivor kalkon. Tips: Alla typer av magert ”pålägg” fungerar bra till de citronglaserade grönsakerna.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.











