Skip to main content
Kickstarta din viktminskningsresa nu – med 6 månader gratis!

Grillad kalkon- och sötpotatissallad med jalapeñosås

7

Points®

Total tid: 1 t 10 min • Förberedelse: 10 min • Tillagning: 30 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt

Marinerad och helgrillad kalkonfilé serverad på en matig sallad med en massa godsaker och en sås med jalapeños och lime. En riktig sommardröm!

ViktVäktarna - Grillad kalkon- och sötpotatissallad med jalapeñosås
ViktVäktarna - Grillad kalkon- och sötpotatissallad med jalapeñosås

Ingredienser

Sriracha

1 msk

Sesamolja

2 tsk

Japansk soja

1 dl

Ingefära

½ msk, torkad

Honung

½ msk

Kalkonbröstfilé

600 g

Inlagda jalapeños

8 skiva(or)

Lime

2 st

Färskost 11%

50 g

Rapsolja

1 msk

Sötpotatis okokt

600 g

Olivolja

2 tsk

Nektarin

2 st

Ruccola

200 g

Avokado

1 liten(t)/små

Salladsost (feta) 10%

100 g

Instruktioner

1

Blanda ihop sriracha, sesamolja, soja, ingefära och honung till en marinad. Lägg i kalkonen och låt den marineras minst en halvtimme, gärna över natten. Grilla sedan tills den är genomstekt, 70° i innertemperatur.

2

Sätt ugnen på 225°.

3

Finhacka jalapeños och blanda ihop med pressad lime, färskost och olja. Smaka ev. av med lite salt.

4

Klyfta sötpotatisen och blanda ihop med olja, salt och peppar i en plastpåse. Lägg över på en plåt och sätt in i ugn 20-30 minuter.

5

Kärna ur och skiva nektariner. Grilla hastigt på direkt värme, salta lätt.

6

Lägg ut ruccola på ett stort fat. Lägg på uppskivad kalkon, persikor, sötpotatis, avokadoskivor och smulad salladsost. Ringla över sås.

Andra gillade också

Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*

*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.