Sallad Niçoise med lax och citrondressing
2
Points®
Total tid: 20 min • Förberedelse: 0 min • Tillagning: 20 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
En matig variant på klassikern sallad Niçoise med färskpotatis, ångkokt lax, en massa grönsaker och oliver – så klart! Helt perfekt om du ska bjuda någon på en lyxig lunch.


Ingredienser
Färskpotatis
400 g
Haricots verts
200 g
Ägg
2 st
Schalottenlök
1 st
Kapris
2 msk
Citron
4½ msk, pressad
Olivolja
1½ msk
Vatten
1½ msk
Senap (dijon)
2 tsk
Lax
500 g
Cocktailtomater
250 g
Romansallad
1 st
Oliver i saltlag
12 stor(t)/stora
Instruktioner
1
Koka potatis. Låt haricots verts koka med sista minuten.
2
Koka ägg så att de blir mjuka, men inte helt rinniga.
3
Finhacka lök och vispa ihop med kapris, citron, olja, vatten och senap. Ta 1 msk av dressingen och blanda ner i potatisarna.
4
Salta och peppra laxen. Häll vatten i botten av en gryta och lägg på ett galler eller brett durkslag. Koka upp. Lägg laxen på gallret och ångkoka under lock ca 8 minuter. Dra isär försiktigt med en gaffel.
5
Halvera tomater.
6
Fördela sallad i fyra skålar och fyll på med potatis, oliver, tomat, haricots verts, ägghalvor, lax och avsluta med att ringla över dressing.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





