Tranbär- och ingefärakokt päron
10
Points®
Total tid: 40 min • Förberedelse: 10 min • Tillagning: 30 min • Portioner: 2 • Svårighetsgrad: Lätt
Tranbär- och ingefärakokt päron med vaniljkräm och rostad mandel. Lite syrlig dessert som bryts av på ett bra sätt av den lena och söta vaniljkrämen.


Ingredienser
Juice
3 dl, tranbär
Socker
2 msk
Ingefära
1 msk, färsk, riven
Citron
1 st, saft
Päron
2 st
Mandel
15 st
Kvarg naturell 1%
1 dl
Vaniljsocker
1 msk
Instruktioner
1
Skala och dela varje päron i fyra kvartar och skär bort kärnhuset. Koka upp tranbärsjuice, socker, ingefära och citron. Lägg ner päronen och låt dem koka i ca fem minuter. De skall vara mjuka men ändå ha en liten kärna i mitten. Låt päronen ligga kvar i lagen i minst en halvtimme. Går utmärkt att göra dagen innan serveringen. Rosta mandeln på 200° i 10 min, låt svalna och grovhacka. Lägg upp päronen på tallrikar, koka ihop kokspadet till hälften, låt svalna något och häll det över päronen. Servera med kvarg blandat med vaniljsocker och den rostade mandeln, garnera gärna med lite vinbär eller tranbär och syltad ingefära.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





