Quorn- och grönsakspytt med het tomat- och paprikasås
En matig pytt med massa goda grönsaker och en fräsch kall tomatsås. Vill du ha rätten vegetarisk går det bra att utesluta sardellen i såsen.
Total tid: 0:50
Förberedelse: 0:20
Tillagningstid: 0:30
Portioner: 4
Svårighetsgrad: Medel
Ingredienser
2 st Paprika
250 g Cocktailtomater
1 klyfta(or) Vitlök
1⁄2 st, röd/röda Chilipeppar
1 st Sardeller (konserv)
1 stånd Broccoli
1⁄2 huvud(en) Blomkål
1⁄2 st Purjolök
300 g Quornfilé
100 g Champinjoner
2 tsk Olivolja
1 klyfta(or) Vitlök
1⁄2 st Zucchini (squash)
1 burk(ar), avrunnen/avrunnet Vita bönor, konserv
2 msk Örtkryddor
2 st Tomat
Instruktioner
Sätt ugnen på 250°.
Dela och kärna ur paprikor. Lägg dem på en plåt tillsammans med cocktailtomater. Pressa över vitlök och krydda med salt och peppar. Sväng runt så att allt blandas. Grilla i ugnen tills paprikornas skinn blivit svarta och tomaterna mjuka.
Skala paprikorna och lägg dem i en mixer tillsammans med tomater, chili och sardellfilén. Mixa till en sås. Smaka ev. av med mer salt, peppar och chili.
Dela broccoli och blomkål i mindre bitar och lägg på en plåt. Skär purjolök i bitar och lägg på plåten. Ställ in i ugnen på 200° tills de börjar få färg.
Tärna quorn och halvera svamp. Häll olivolja i en stekpanna och fräs svampen. Lägg ner quornbitarna och pressa i vitlök. Skär zucchini i bitar och låt fräsa med. Blanda ner avrunna bönor och grönsaker från ugnen tillsammans med örter. Halvera tomaterna och lägg på toppen. Servera med såsen.