Gnocchi med bönor och ruccolapesto
7
Points®
Total tid: 20 min • Förberedelse: 10 min • Tillagning: 10 min • Portioner: 4 • Svårighetsgrad: Lätt
Färdig potatisgnocchi är en riktig vardagsräddare! Och godast blir den om den steks istället för att kokas, då blir den krispig på utsidan och alldeles mjuk på insidan. Här serveras den med stekta grönsaker, ärter och bönor. Och inte minst en krämig ruccola- och persiljepesto med färskost. Snabbt, lätt och väldigt gott!


Ingredienser
Broccoli
1 stånd
Salladslök
2 st
Vitlök
1 klyfta(or)
Olivolja
2 tsk
Potatisgnocchi
500 g
Gröna ärter
4 dl, tinade
Vita bönor, konserv
1 burk(ar), avrunnen/avrunnet, eller blandade
Ruccola
2 dl
Bladpersilja
1 dl
Valnötter
8 halv(t)/halvor
Färskost 11%
1 msk
Vatten
1 msk
Olivolja
1 tsk
Instruktioner
1
Mixa ruccola, persilja, nötter, färskost och vatten i en mixer eller med stavmixer. Blanda ner 1 tsk olja och smaka av med salt och peppar. Tillsätt mer vatten om du vill ha den lite lösare.
2
Dela broccoli i små buketter, skiva upp stammen och skiva salladslök och vitlök.
3
Värm 2 tsk olja och fräs grönsakerna en kort stund. Blanda ner gnocchin och låt den steka med tills den mjukat och fått färg. Blanda slutligen ner ärter och sköljda och avrunna bönor. Låt allt bli varmt och ringla över pesto.
Andra gillade också
Gå med i det #1 läkare-rekommenderade viktnedgångsprogrammet*
*Baserat på en undersökning från 2023 av Cerner Enviza med 500 läkare som rekommenderar viktnedgångsprogram till patienter.





